Проект “Отчетност и интегритет на местните власти/изграждане на капацитет на местните общности” беше изпълнен в три общини – Враца, Шумен и Бургас, с цел да информира и активизира местните общности, да допринесе за разширяването на гражданския капацитет за противодействие на корупцията, конфликт на интереси и други злоупотреби с права и да съдейства за постигане на подобрена прозрачност, отчетност и интегритет на органите на местната власт. Проектът беше изпълнен с финансовата подкрепа на програмата Engaging Central Europe (ECE) на The German Marshall Fund of the United States.
Във всяка една от трите общини бяха извършени следните дейности, които са продължение на положените усилия в рамките на тригодишния проект “Прозрачност и отчетност на местните власти, силни общности“[1], осъществен в 10 пилотни общини – Благоевград, Варна, Велико Търново, Казанлък, Пловдив, Русе, Севлиево, Силистра, Смолян, Стара Загора, осъществен с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.
Беше извършен анализ и оценка на състоянието на прозрачност и отчетност на институциите на местното самоуправление. Различни аспекти от дейността на общинската администрация и общинските съвет бяха проучени, включително начинът, по който се осъществява комуникация с обществеността. Беше изследвана степента на достъпност и откритост на институциите към гражданското общество и предоставените възможности за ефективен граждански мониторинг и гражданско участие. Беше направена оценка на начина на изпълнение на някои от функциите на общините, включително проверка за съответствие с приложимото законодателство и със Стандарта за отчетност и почтеност на местно ниво. При анализиране дейността на местните власти бяха обстойно изследвани практиките за публикуване на информация на общинските уебсайтове, които са основното средство за информиране на широката общественост.
Също така, бяха проведени публични срещи с гражданските общности по проектните общини. Срещите бяха открити и събраха представители на местните общности за обмен на информация и провеждане на дискусия. По време на събитията беше публично представен Стандарт за отчетност и почтеност[2], въвеждащ принципите на добро управление на местно ниво. Неговата основна цел е да служи, от една страна, като оперативен инструмент за наблюдение на дейността и начинът осъществяване на местните политики от органите на местно самоуправление и, от друга страна, дава методи за изискване от институциите и провеждане на застъпничество за прилагане на конкретни практики на добро управление. Стандартът е изготвен от екипът на Антикорупционния фонд в рамките на партньорство с норвежката консултантска компания Scanteam през 2020 г.
заключителен доклад по проект “ОТЧЕТНОСТ И ИНТЕГРИТЕТ НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИИЗГРАЖДАНЕ НА КАПАЦИТЕТ НА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ”
[1] https://localintegrity.bg/about-project/
[2] https://localintegrity.bg/2020/12/17/%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b0%d1%80%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%be%d1%82%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82-%d0%b8-%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5%d0%b3%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5%d1%82-%d0%bd%d0%b0/